ciej, warto więc przyjrzeć się, czym charakteryzuje się ten pierwszy. Ekspres przelewowy, jak można wywnioskować z nazwy, polega na tym, że zmieloną kawę wsypuje się do odpowiedniego filtra, przez który później przelewa się ciepła woda. Takie ekspresy zazwyczaj składają się z dzbanka, pojemnika na kawę, płyty grzewczej, która podgrzewa wodę oraz z filtra, najczęściej wykonanego z papieru jednorazowego użytku. Zasada działania takiego ekspresu jest dość prosta, podgrzana woda sączy się przez filtr zawierający kawę, by powoli wypełnić nasze filiżanki smakowitym, czarnym napojem. Jak więc widać, ekspresy przelewowe są dość proste w obsłudze, chociaż nie są już tak często spotykane jak ich nowocześniejsze odpowiedniki, czyli ekspresy ciśnieniowe. Ekspresy przelewowe posiadają jednak swoje zalety, a największą z nich jest ich prostota działania.
Czym są ciśnieniowe ekspresy do kawy
Ekspresy ciśnieniowe do kawy są używane zarówno przez baristów w branży gastronomicznej, jak i w biurach oraz innych miejscach pracy, a także w domowym zaciszu. Poszczególne rodzaje ekspresów ciśnieniowych różnią się od siebie nieco budową oraz stopniem zaawansowania, jednak zasada ich działania jest ta sama. Do parzenia kawy w takim ekspresie wykorzystywane jest wysokie ciśnienie, w którym woda jest dozowana przy wykorzystaniu specjalnej pompy do pojemnika z kawą, a następnie do filiżanki. Różne modele ekspresów ciśnieniowych mogą posiadać inny zestaw funkcji. Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje ekspresów ciśnieniowych, a są to kawiarki, ekspresy ciśnieniowe półautomatyczne oraz ekspresy ciśnieniowe automatyczne. W przypadku ekspresów półautomatycznych i automatycznych ryzyko, że coś się zepsuje jest większe, dlatego istnieją specjalne serwisy zajmujące się naprawą ekspresów ciśnieniowych. Podczas zakupu ekspresu ciśnieniowego należy zwrócić uwagę na różne funkcje poszczególnych modeli, tak by ekspres do kawy spełniał nasze oczekiwania.
Wybór kawy do ekspresu
Wybór odpowiedniej kawy do ekspresu może wcale nie być tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy jednak zdać sobie sprawę z kilku czynników, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze kawy do naszego ekspresu. Przede wszystkim wybór kawy zależy od rodzaju posiadanego ekspresu. Do niektórych modeli ekspresów ciśnieniowych należy używać kawy zmielonej, ponieważ nie posiadają w swojej budowie młynka. Wtedy możemy albo kupić już zmieloną kawę, albo zmielić ziarna osobno w młynku do kawy, elektrycznym lub tradycyjnym. Do innych, bardziej zaawansowanych ekspresów, które posiadają wbudowaną funkcję mielenia kawy, oczywistym jest wybór kawy ziarnistej. Po spełnieniu podstawowego kryterium, którym jest wybór albo kawy mielonej albo ziarnistej, reszta zależy od naszych preferencji smakowych. Często warto też sprawdzić, jaką kawę rekomenduje producent danego ekspresu. Wybór odpowiedniej kawy ma duże znaczenie, ponieważ to właśnie od niej w największej mierze zależy smak przyrządzanego napoju.
Podział ekspresów ciśnieniowych
Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje ekspresów ciśnieniowych do kawy. Pierwszym z nich, co może być dość zaskakujące, jest kawiarka. Nie jest to tak nowoczesne urządzenie, jak ekspresy ciśnieniowe z wieloma dodatkowymi funkcjami, ale zasada działania jest ta sama. Kawiarka jest prosta w budowie, składa się z dzbanka, sitka na kawę oraz pojemnika na wodę. Innym rodzajem ekspresów są ciśnieniowe półautomatyczne, które są często wyposażone także w specjalną dyszę spieniającą mleko. Można wyróżnić jeszcze jeden rodzaj ekspresu do kawy, którym jest ekspres ciśnieniowy automatyczny. Jest to bez wątpienia najbardziej zaawansowany typ ekspresu, ponieważ zawiera także inne funkcje, takie jak mielenie kawy na bieżąco. Ekspresy ciśnieniowe półautomatyczne oraz automatyczne, ze względu na ich bardziej skomplikowaną budowę, mogą się zepsuć i przestać działać prawidłowo. W przypadku nastąpienia jakiejś usterki ekspresu ciśnieniowego warto udać się do serwisu zajmującego się naprawą takich ekspresów do kawy.
Funkcje ekspresów ciśnieniowych
Różne modele ekspresów ciśnieniowych do kawy mogą się różnić od siebie posiadanymi funkcjami. Poza tymi najbardziej podstawowymi elementami budowy, czyli pojemnikiem na wodę, filtrem z pompą oraz sitkiem na kawę, mogą posiadać także dodatkowe funkcje. Elementem obecnym w wielu ekspresach jest specjalna dysza pary przeznaczona do spieniania mleka. Inną funkcją bardziej zaawansowanego ekspresu ciśnieniowego jest automatyczne dozowanie wody oraz kawy. W niektórych modelach można także regulować moc, od czego będzie zależeć czy uzyskamy kawę słabszą lub mocniejszą. Ekspres ciśnieniowy może mieć wbudowany specjalny system samoczyszczący, co znaczenie ułatwia użytkowanie. Kolejną przydatną funkcją jest wbudowany w wybranych modelach młynek, który na bieżąco mieli potrzebną ilość kawy. Ekspres ciśnieniowy może posiadać wiele dodatkowych funkcji, zależnie od jego stopnia zaawansowania. W razie awarii jakiekolwiek z posiadanych funkcji, ekspres ciśnieniowy można oddać do serwisu, który zajmuje się ich naprawą.
Oddanie ekspresu do naprawy
Ekspresy ciśnieniowe, dzięki którym możemy delektować się smakiem ulubionej kawy, są urządzeniami zbudowanymi z różnych elementów, mogą więc czasem ulec awarii. W razie usterki ekspresu, która sprawia, że nie działa on prawidłowo, można oddać ekspres do naprawy. Wystarczy tylko znaleźć serwis ekspresów ciśnieniowych w danej okolicy i skontaktować się, żeby ustalić szczegóły usługi. Najprostszym sposobem na znalezienie takiego serwisu jest wyszukanie przez przeglądarkę internetową. Na stronie internetowej serwisu oferującego naprawę ekspresów do kawy znajdziemy wszystkie potrzebne informacje, w tym dane kontaktowe. Często jest możliwa opcja wysłania zgłoszenia serwisowego, w którym podaje się wymagane informacje oraz ustala szczegóły dotyczące naprawy. Serwisy oferują naprawę sprzętu zarówno dla firm jak i osób prywatnych. W zależności od usługi możliwa jest naprawa na miejscu lub zabranie ekspresu do serwisu, a później jego odbiór. Wystarczy tylko przekazać uszkodzone urządzenie do serwisu i czekać na naprawę.